Saiajuuretis

Me kõik teame, et kodus on võimalik teha leiba ning seda leivajuuretisest. Aga tegelikult saab sama tulemuse ka vee ja nisu segamisel. Ja see on saiajuuretis! Tulemus on lihtsalt jumalik!

Juuretise tegemisel ei tohiks kasutada metallnõusid. See võib põhjustada hallitust. Mina kasutan savinõusid segamiseks ning plastik- või klaasnõud hoiustamiseks. Segamiseks kasutan puidust või silikonist spaatlit.

Juuretis nõuab pisut kannatust ning pidevat toitmist. Umbes kolmandal või neljandal päeval peaks juuretis juba hapukalt lõhnama ning matsma. Tegelikult juba siis on ta küpsetamiseks valmis. Nädalaga saad temast tugeva elusorganimismi, mis enam nii kergelt ei sure. Seepärast kasutame nädalast tsüklit.

Vajad

 • Puhast suletavat nõud;
 • Täisteranisujahu;
 • Vett - kraanist või kaevust. Ole ettevaatlik, et kraanivesi ei sisaldaks kloori;
 • Suletavat plastik- või savinõud;
 • Kannatust ja aega.
 • Kui sul pole suletavat nõud - sellest pole hullu, võid katta ka köögikilega. Põhjus, miks katta, seisneb selles, et alguses on juuretisebakter väga õrn, ning võib hõlpsalt ära surra.

Nisujuuretis rukkijuuretisest

Esimene päev
Sega 100 grammi rukkijuuretist 100 grammi vee ning 100 grammi täisteranisujahuga
Seitse päeva, iga päev:
Sega 100 grammi juuretist 100 grammi vee ning 100 grammi rukkijuuretisega.

Tegelikult on juuretis valmis juba teisel päeval. Kuna iga päev me vähendame rukkikogust, siis jääb saiale ka järjest vähem rukkimaitset. Nädala möödudes on rukki kogus juuretises nii väike, et maitset ei ole enam tunda ning saad väga meeldivalt värske hapuka maiguga saia.

Nisujuuretis

Esimene päev
Vala suletavasse nõusse 100 grammi toasooja vett, lisa 100 grammi täisteranisujahu. Sega korralikult ja jäta 24 tunniks kergelt suletult toasooja seisma
Teine päev
Lisa 100 g vett. Sega läbi nii, et eelnev segu on lahustunud. Lisa 100 grammi täisteranisujahu, sega ning lase järgnevad 24 tundi õrnalt suletult seista.
Kolmas päev
Võta umbes pool ära ning lisa 100 g vett, 100 grammi täisteranisujahu. Ning jäta korralikult suletult 24 tundi seista.
Neljas päev
korda eelnevat.
Viies päev
Nüüd võiks juba lõhnata pisut hapukalt. Põhjuseks on bakteri tegevuse poolt tekkinud äädikas ja alkohol. Korda eelnevat tegevust.
Kuues päev
korda eelnevat. Umbes paari tunni möödudes peaksid täheldama tugevat aktiivsust. Kui hoiad läbipaistvas nõus, siis peaksid täheldama mulle juuretises.
Seitsmes päev
Juuretis on valmis! Võid küpsetada saia tegemist.

Valmisjuuretise eest hoolitsemine

Ära unusta iga nädal juuretist toita. Isegi, kui saia ei küpseta soovid, et juuretis oleks alati valmis sind aitama!

Iga kord kui soovid saia küpsetada võta juuretis umbes 12 tundi varem välja ja toida teda lisades 100 grammi vett ning 100 grammi täisteranisujahu. Juhul kui ei küpseta, siis sega 100 grammi juuretist alljärgnevalt:

 • Vala 100 grammi juuretist kaussi
 • Lisa 100 grammi vett, sega kuni juuretis on lahustunud
 • Lisa 100 grammi täisteranisujahu
 • Sega kõik segamini
 • Pese nõu, kus hoidsid veega korralikult puhtaks- ära kasuta midagi muud kui vett
 • Vala tagasi nõusse, sulge korralikult. Lase umbes pool tundi seista ja pane tagasi külmkappi.